5 kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci w domu

Zabawy dla dzieci w domu – 5 kreatywnych pomysłów

W czasach pandemii, kiedy wiele miejsc, w tym szkoły i place zabaw, pozostaje zamkniętych, znalezienie pomysłu na zabawę dla dzieci w domu staje się wyzwaniem dla wielu rodzin. Jednak, nie ma powodu, aby się nudzić! Oto pięć kreatywnych pomysłów na zabawy dla dzieci, dzięki którym dzieciaki nie tylko będą się świetnie bawić, ale też będą się uczyć na każdym kroku.

 1. Zabawa w naukę poprzez ruch

Dzieci uwielbiają się bawić i poruszać, dlatego warto połączyć zabawę z nauką. Na przykład, można zorganizować mini turniej sportowy na podwórku lub wewnątrz domu – wydzielając strefy gry i przygotowując zestawy ćwiczeń dla dzieci. Dobrym pomysłem jest też ustawienie toru przeszkód na podwórku lub w salonie. W ten sposób dzieci będą rozwijać swoją sprawność fizyczną oraz motoryczną, a przy okazji nauczą się nowych umiejętności.

 1. Rodzinna rywalizacja w grach planszowych

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie wspólnego czasu z rodzeństwem i rodzicami. Dzięki nim dzieci uczą się logicznego myślenia oraz strategii, a przy okazji rozwijają swoją wytrwałość i cierpliwość. Dobrym pomysłem jest też stworzenie własnej gry planszowej, w której rodzina będzie aktywnie uczestniczyć.

 • Monopoly Junior
 • Scrabble Junior
 • Osadnicy z Catanu Junior
 • Kolejka
 1. Zabawa kreatywna z użyciem materiałów w domu

Dzieci uwielbiają tworzyć rzeczy z ręcznie robionej masy, kleju, papieru, kolorowej tektury itp. Można więc zorganizować dla nich mini warsztaty, podczas których będą mogły tworzyć swoje własne dzieła sztuki. Można pozwolić im na tworzenie własnych kartek okolicznościowych, wycinanie kolorowych kształtów, przygotowanie własnych dekoracji.

 • masy solne
 • FIMO
 • glina
 • klej
 • kolorowe papiery, mazaki, farby
 1. Teatr w dobrym stylu

Wiele dzieci uwielbia występować przed publicznością. Dlatego warto zorganizować dla dzieci rodzinne przedstawienie teatralne. Można wybrać prostą historię, a następnie przygotować dekoracje, kostiumy i rekwizyty. Dzieciaki będą mogły zagrać swoje role i nauczyć się, jak ważne są ćwiczenia głosowe, mimiczne i dykcja.

 1. Zabawa edukacyjna z użyciem tabletów

Tablety mogą być przydatne, jeśli chodzi o edukacyjną zabawę dla dzieci. Na rynku znajduje się wiele aplikacji edukacyjnych, które pozwalają dzieciom na naukę języków obcych, matematyki, geografii, biologii czy historii. Warto wykorzystać je do nauki poprzez zabawę.

Podsumowując, zabawy dla dzieci w domu nie muszą być nudne i jednostajne. Wystarczy wykorzystać pomysłowość oraz materiały dostępne w domu, aby zapewnić dzieciom ciekawe i kreatywnie spędzone chwile.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *