Jak rozwijać umiejętności matematyczne u dzieci w wieku przedszkolnym: 7 interaktywnych ćwiczeń

Rozwijanie umiejętności matematycznych u dzieci w wieku przedszkolnym to ważny proces, który można urozmaicić poprzez interaktywne ćwiczenia. Oto siedem pomysłów na takie ćwiczenia, które pomogą rozwijać matematyczne umiejętności dziecka i przygotują je do późniejszej nauki.

 1. Zabawy z liczbami i ilością
  Dzieci kochają zabawy i gry, dlatego ćwiczenia matematyczne można wprowadzać poprzez zabawy. Przykładem może być zabawa w układy, w której dziecko ma za zadanie postawić klocki w odpowiedniej kolejności według ich wielkości. Inne propozycje to układanie klocków według określoną ilość i koloru lub układanie klocków wg numerów.

 2. Zabawy z liczeniem
  Liczenie to jedna z podstawowych umiejętności matematycznych. Zacznij od nauki liczb od 1 do 10, poprzez zabawy takie jak liczenie klocków, uderzanie w bębenek lub klaskanie zgodnie z numerami. Można też wykorzystać naturalne sytuacje, np. licząc kroki podczas spaceru.

 3. Geometria dla przedszkolaków
  Kształty geometryczne to kolejna ważna umiejętność matematyczna. Dziecko może uczyć się różnych kształtów poprzez zabawy z klockami, np. układanie piramid z klocków, a także poprzez samodzielne rysowanie i malowanie.

 4. Zabawy z czasem
  Pomimo, że dzieci w wieku przedszkolnym nie w pełni rozumieją pojęcie czasu, warto zacząć naukę poprzez zabawy z zegarami. Dziecko może np. ustawiać godziny w zegarku, przebijając odpowiednią ilość kolorowych tabliczek.

 5. Zabawy z dodawaniem i odejmowaniem
  Nauczanie dodawania i odejmowania w wieku przedszkolnym powinno być wprowadzane w formie zabawy. Można zacząć od prostych problemów matematycznych, np. “Jeśli mam dwa jabłka i zjem jedno, ile mi zostanie?”.

Podsumowanie
Interaktywne ćwiczenia są doskonałym sposobem rozwijania matematycznych umiejętności u dzieci w wieku przedszkolnym. Zabawy z liczeniem, liczbami i geometrią, a także zabawy dotyczące czasu i dodawania/odejmowania, mogą przynieść pozytywne rezultaty w krótkim czasie. Kluczem jest podejście kreatywne i zabawowe, aby nauczenie matematyki stało się dla dziecka przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *