Jak wspierać rozwój emocjonalny u dzieci: 10 ciekawych i interaktywnych aktywności

W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia jest bardzo szybkie, warto poświęcić czas na rozwijanie emocjonalne naszych dzieci. Wspieranie dziecka na etapie kształtowania się jego emocji i poczucia wartości jest niezwykle ważne i pomaga mu wykształcić zdrowe relacje z innymi ludźmi. W tym artykule chcemy zaproponować 10 ciekawych i interaktywnych aktywności, które pomogą w rozwijaniu emocjonalnym dziecka.

  1. Przytulanie – dla wielu rodziców to oczywiste, ale brak czasu lub zwyczaju powoduje, że tracimy z dzieckiem możliwość po prostu przytulenia go i okazania mu naszej miłości. Dlatego, warto wdrożyć w życie zwyczaj “codziennego przytulenia”, które poza korzyściami emocjonalnymi, ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.

  2. Stwórzcie “skrzynię emocji” – pudełko, w którym dziecko będzie mogło wrzucać różne przedmioty, odpowiedzialne za wywołanie konkretnych emocji. Na przykład, do skrzyni można dodać pluszowego misia, kiedy dziecko czuje potrzebę zaczerpnięcia komfortu lub kolorowe kredki, kiedy jest szczęśliwe i chce to wyrazić na kartce.

  • Do pudełka możecie dodać także ogromny kolorowy parawan, którego dziecko może użyć, kiedy jest smutne, i potrzebuje odrobinę prywatności, by móc wyzywać się ze swojego tłumionego gniewu i smutku.
  1. Gra wzajemnej opieki – gra, która uczy dzieci jak dbać o innych. Każde dziecko wybiera jednego uczestnika, do którego składa codziennie kilka słów uznania i pochwały. W ten sposób dziecko uczy się zwracać uwagę na drugiego człowieka i szanować jego wysiłki.

  2. Opowiadanie historyjek – pozwala dziecku na wyrażenie swojego wnętrza emocjonalnego. Za każdym razem, gdy dziecko ma w sobie jakąś nietypową dla niego emocję, może spróbować przedstawić ją w postaci historyjki. Opowiadać może o sobie, swoich uczuciach lub komuś, kogo zna. W ten sposób dziecko poznaje różne sposoby na radzenie sobie z emocjami.

  • Nauczenie dziecka, że historyjki nie muszą mieć rozwiązania, a jedynie okazję, żeby wypowiedzieć swoje emocje, pomaga mu w rozwijaniu umiejętności swobodnego wyrażania siebie.
  1. Wspólne przygotowywanie posiłków – gotowanie to świetna okazja, by spędzić czas razem z dzieckiem, ale też nauczyć go radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Podczas gotowania warto pozwolić dziecku “zarządzać” – nie tylko dawać mu rzeczy do rozkładania na talerzu, ale także pozwolić mu np. poproponować coś, co chce podać na kolację.
  • Warto również zwrócić uwagę na to, jakie składniki znajdują się w naszym jedzeniu i jakie korzyści wynikają z ich spożywania. To doskonały sposób na rozwijanie świadomości dziecka, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *