Stare książki dla dzieci: Klasyki literatury dziecięcej, które warto poznać

Literatura dla dzieci jest niezwykle istotna w procesie ich rozwoju i kształtowania wyobraźni. Co więcej, wiele z tych książek to prawdziwe klasyki, które przetrwały już wiele dekad i są wciąż popularne wśród młodych czytelników. Oto listy kilku książek, które warto poznać.

 1. “Alicja w Krainie Czarów” Lewis Carrolla
  Ta baśń z 1865 r. stała się jedną z najpopularniejszych książek dla dzieci wszech czasów. Opowiadanie o dziewczynce, która trafia do fantastycznej krainy, z czasem zawsze przyciągało małych czytelników swoją niezwykliścią i kreatywnością. Carroll wskazywał w rzeczywistości absurdów epoki wiktoriańskiej, na poziomie intelektualnym i politycznym, co przysłoniło wiele dla młodych czytelników. “Alicja w Krainie Czarów” skłania do wymyślania i snucia własnych opowieści, co jest niezwykle ważne dla ich kreatywności i wrażliwości.

 2. “Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry’ego
  “Mały Książę” to niewielka książka, która ukazała się w 1943 r. ze słynnym zdaniem „Tylko sercem widzi się dobrze. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. To opowieść o upadłym samolocie na Saharze, którego bohater – pilot – spotyka Małego Księcia z innej planety. Mały Książę zadaje pytania o sens życia, miłości i przyjaźni, i poszukuje drogi powrotnej na swoje niebieskie królestwo. Książka ta skłania do zastanowienia się nad drogą życia i stawianie pytania, którego na pozór odpowiedź wydaje się nam pewna, lecz nie zawsze jest tym, czego tak bardzo potrzebujemy.

 3. “Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa
  Seria książek składa się z siedmiu tomów opisujących świat fantastyczny zamieszkany przez mówiące zwierzęta, czarodziejki i chłopca, którzy podróżują w różne skrajności świata Narni. “Opowieści z Narnii” są fascynujące dla wielu dzieci, ponieważ opowiadają o walce dobra ze złem, ojczyźnie, miłości i przyjaźni. Książki te niezwykle wciągające i wartościowe, niosą wartości, które są dla dzieci bardzo istotne.

 4. “Harry Potter” J.K. Rowling
  Jeśli chodzi o klasykę popkultury, to na pewno warto wymienić serię o młodym czarodzieju, który dorasta w świecie magii. Historia Harry’ego Pottera opowiada o przygodach głównego bohatera, który odkrywa swoją prawdziwą naturę wraz z odkryciami o jego rodzinie. Ta saga złożona z 7 tomów jest wciąż popularna, nawet po prawie 20 latach od wydania pierwszej książki. Książki te skłaniają do poznania osoby, która zawsze walczy o swoje miejsce, niezależnie od tego, gdzie jest i co robi.

 5. “Pippi Pończoszanka” Astrid Lindgren
  “Pippi Pończoszanka” to seria książek dla dzieci, która pierwotnie pojawiła się w latach 40. XX wieku. Opowiadają one o niezwykle silnej dziewczynce i jej przyjaciołach Tommy i Anniki, którzy przeżywają wiele przygód. “Pippi Pończoszanka” stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci literatury dziecięcej. Dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom i pomysłom, fascynuje dzieci z każdej generacji. Większość powieści skłania do poznania i odkrycia własnych mocnych stron oraz wiary w swoje indywidualne talenty.

Podsumowanie:
Klasyki literatury dziecięcej to książki, które są wciąż aktualne i popularne wśród młodych czytelników. Istotne jest, aby zapoznać dzieci z różnymi opowieściami, aby pobudzić ich wyobraźnię i wrażliwość. Styl pisania każdej książki jest inny i wartość, jaką przekazują, również. Znajomość klasyków literatury pozwala dzieciom na lepsze zapoznanie się z wartościami, które są istotne w procesie dorastania i zdobywania wiedzy o świecie.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *