Zabawy sensoryczne dla niemowląt: Jak stymulować rozwój sensoryczny u malucha

Zabawy sensoryczne dla niemowląt: Jak stymulować rozwój sensoryczny u malucha

Wszyscy rodzice chcą zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój, dlatego też należy znaleźć odpowiednie metody stymulacji rozwoju sensorycznego u malucha. Zabawy sensoryczne to świetny sposób na rozwijanie u dzieci zmysłów, a z uwagi na ich niski poziom trudności mogą zostać wprowadzone już u najmłodszych. W tym artykule podpowiemy rodzicom jakie zabawy sensoryczne warto wprowadzić u niemowlaka.

 1. Pierwsze zabawy sensoryczne dla niemowląt

Najłatwiej wprowadzić do zabawy zmysł dotyku, aktywności związane z dotykiem najlepiej sprawdzają się u najmłodszych dzieci. Maluchy z przyjemnością eksplorują różne materiały i tekstury. Można dla nich przygotować „pudełko z niespodzianką” w którym każdy przedmiot będzie w inny sposób „ubrany”. Wprowadzenie do gry materiałów naturalnych, takich jak suche liście, koraliki, szyszki, pomaga w rozwijaniu koordynacji ruchowej, kreatywności i wyobraźni.

 1. Zabawy sensoryczne z wykorzystaniem podstawowych zmysłów dziecka
 • Dotyk – przytulanie, masowanie lub wciąganie w różne materiały takie jak: muszelki, piłeczki sensoryczne, pluszowe zabawki, noszenie i kołysanie dziecka w ręku.

 • Wzrok – dobre dla dziecka są kolorowe książeczki, zabawki z rożnymi teksturami czyli między innymi z tworzywa sztucznego, drewna czy tkanin, które pobudzają zmysł wzroku.

 • Słuch – chwytanie grzechotek lub zabawek z elementami dzwiękowymi np. dzwoneczki, aksamitki, jest dobrym sposobem rozwijania zmysłu słuchu.

 1. Rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka

Koordynacja ruchowa to umiejętność synchronizacji ruchów oraz ruchów kończyn z różnych części ciała. Aby zwiększyć pomyślność konieczne są dobre metody stymulowania rozwijania tej umiejętności.

Oto kilka zabawowych ćwiczeń, które pomogą rozwijać koordynację maluszka:

 • Układanie różnych kształtów wykorzystujących poduszki lub kolorowe klocki

 • Przenoszenie zabawek lub piłeczek między dłonią i nogami

 • Gram w „aeroplan” polegający na chodzeniu i wyskakiwaniu po biegunach.

 1. Poznawanie nowych smaków

Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie dziecka do poznawania nowych smaków jest wprowadzanie do posiłków coraz to nowych składników. Zawsze warto pamiętać o zróżnicowanym pożywieniu w diecie dziecka, a także o nie przemęczaniu go nowymi doznaniem każdego dnia.

 1. Podsumowanie

Zabawy sensoryczne to świetna zabawa dla każdego dziecka, które pozwala rozwijać jego zmysły, koordynację ruchową oraz poznawanie nowych smaków. Wprowadzenie takich zabaw już na początku życia dziecka pozwala na szybszy i bardziej efektywny rozwój, a także na przemyślane inwestowanie w jego przyszłość.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *