Jak wspierać rozwój motoryczny u dzieci w wieku przedszkolnym: 5 rozwijających i interaktywnych ćwiczeń

Jak wspierać rozwój motoryczny u dzieci w wieku przedszkolnym: 5 rozwijających i interaktywnych ćwiczeń

Wiek przedszkolny to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka. Dziecko w tym czasie powinno mieć duże możliwości do rozwijania swoich umiejętności motorycznych. Jak pomóc mu w tym procesie, aby stało się silnym, sprawnym i zręcznym małym człowiekiem? Przygotowaliśmy dla ciebie pięć rozwijających i interaktywnych ćwiczeń, które pomogą w rozwijaniu motoryki Twojego dziecka.

 1. Zabawa w łapanie i rzucaje
  Zabawa w łapanie i rzucaje to świetny sposób na rozwijanie precyzji chwytu u dzieci. Możesz skorzystać z małych piłeczek lub woreczków z piaskiem. Rzuć dziecku piłeczkę lub woreczek i poproś o chwytanie ich w locie lub odbijanie od ściany. Rzucając z jednej ręki do drugiej dziecko może trenować swoją koordynację wzrokowo-ruchową.

 2. Kolorowe rysowanie
  Rysowanie to także doskonałe ćwiczenie dla małych dłoni, które potrzebują wciąż doskonalenia swojej motoryki. Poproś dziecko, aby rysowało kolorowe kredkami, a następnie poproś je, by pokolorowało obrazek lub samodzielnie narysowało. To doskonały sposób na rozwijanie siły mięśni rąk i palców.

 3. Zbieranie drobiazgów
  Zbieranie małych przedmiotów (np. klocków, koralików, guzików) to kolejna zabawa, w której dziecko może trenować małe mięśnie dłoni i palców. Poproś je, aby zbierało obiekty jedną ręką, a następnie przez pół minuty przesuwało je z jednej ręki do drugiej po starej, dobrej liście. Może to być także ciekawa zabawa w nauce rozróżniania kolorów i kształtów.

 4. Zabawy na placu zabaw
  Plac zabaw to doskonałe miejsce do rozwijania motoryki dzieci. Możesz poprosić dziecko o wspólne przejeżdżanie się na huśtawce, wspinaczce po drabinkach czy chodzenie po linie niskiej. Dziecko korzystające ze sprzętu na placu zabaw ma poprawę równowagi, jak również doskonali siłę i zwinność.

 5. Zabawy z piłką i balonem
  Zabawy z piłką i balonem to najpopularniejsze ćwiczenia na rozwijanie motoryki u dzieci w wieku przedszkolnym. Piłka do skakania lub balon do popychania, Gry w które angażujące ręce, nogi i oczy, by równocześnie działały razem.

Wszystkie powyższe ćwiczenia są idealnym sposobem na rozwijanie motoryki wśród dzieci przedszkolnych. Ważne, aby pamiętać, że zabawa powinna być angażująca i interaktywna, a nie wywoływać presji czy stresu u dziecka. Dzięki tym zabawom Twoje dziecko z pewnością będzie coraz silniejsze, sprawniejsze i zręczniejsze w swoich codziennych czynnościach.

Aneta Drozdowska

Witaj na moim blogu! Jeśli szukasz bloga parentingowego to doskonale trafiłeś. Wpisy tutaj zawarte będą dotyczyły dzieci i ich wychowania w nowoczesny sposób. Zapraszam do czytania i aktywnego komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *